Bir zamanlar, tarçın altından daha değerli idi. Tarçının potansiyel sağlık yararları şaşırtıcı oradan fazla;

Sizlerle bazı özelliklerini paylaşmak istedik.

1. Tarçın tedavi Tip 2 diyabet yardımcı olabilir: 

Tıp alanında yeni bir bulgu, tarçın ve tip 2 diyabet ilişkisidir. Tarçında bulunan doğal ajanlar, insülin görevi görerek kan şekeri düzeylerini sabit tutmayı sağlar. Böylece LDL (kötü kolesterol) ‘yi düşürür ve sağlık açısından bir çok fayda sağlarlar.

Tarçın, tüm dünyada iyi bilinen ve tariflere lezzet ve aroma katmak için kullanılan bir baharattır. Bir tutam tarçın yiyecek ve içeceklerin tadını dramatik bir biçimde değiştirebilir. Bugünlerde bu baharat gelişti; sadece lezzet katmak amacıyla değil, hastalıkları tedavi amacıyla tıpta kullanılmaya başlandı. Doğru olamayacak kadar güzel görünse de, araştırmacılar tarçının tıp alanında bir çok şeye faydalı olduğunu ispatladı. Bu hastalıklardan biri de tip 2 diyabettir.

Referans: http://www.bilgiustam.com/tarcin-ve-tip-2-diyabet-iliskisi/

2. Tarçın kötü kolesterolünüzü (veya LDL) düşürebilirsiniz.

Günde yarım çay kaşığı alınan tarçın, LDL kolestrolü düşürür.

Referans: http://www.dogadansifaya.com/tarcinin-mucizevi-faydalari.html

3. Tarçın antifungal, antibakteriyel, antiviral özelliklere sahiptir.

Tarçın; antiseptik, antibakteriyel. Özellikle sivilceli akneli ciltlerde etkili, yara ve çatlakları giderir, böcek sokmalarında kaşıntıyı giderir, saç ve cilde parlaklık vererek sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Tarçın özü sayesinde cildinizi temizlerken rahatlatır ve besler, cildinizi pamuksu bir görünüme kavuşturur. Eşsiz kokusu ile sakinleştirici etkiye sahiptir. Banyo ve masaj ile uygulandığında rahatlatır, cildi canlandırır. Temizleyici, antibakteriyel ve arındırıcı etkisi ile ferahlatır. Mikrop kırıcı ve öldürücüdür.

4. Tarçın Alzheimer ve Parkinson semptomlarını tedavi yardımcı olabilir.

Journal of Alzheimer’ s Disease isimli dergide yayınlanan yeni bir araştırma, tarçına has tadı ve kokuyu veren bileşiklerin Alzheimer tedavisinde etkili olabileceğini ortaya koydu

Kaliforniya Üniversitesi uzmanları tarafından gerçekleştirilen çalışmada tarçında bulunan “sinnamaldehit” ve “epikateşin” isimli maddelerin beyin hücrelerinde “tau proteinlerini” oksidatif stresten koruyarak çökmelerini engelledikleri gösterildi.

Araştırmada, sinnamaldehit ve epikateşinin bu etkilerinin tau proteinlerindeki iki sistein kalıntısıyla etkileşimleriyle ilgili olduğu ve sinnamaldehidin tau proteinlerinin biyolojik fonksiyonlarını bozmadığı da tespit edildi.

Ayrıca, bu bileşiklerin tau proteinlerini oksijen radikalleri ve H2O2’ nin sebep olduğu oksidasyondan koruduğu, tau proteinlerinin çökelmelerini uyaran yüksek molekül ağırlıklı maddelerin oluşumuna mani oldukları ve oksidasyona sonucu ortaya çıkan akrolein gibi toksik maddeleri de parçaladıkları belirlendi.

Bu sonuçlar, tarçında bulunan bileşiklerin tau proteinlerindeki sistein kalıntılarıyla reverzibl etkileşime girerek bunların bozulmaları ve çökmelerini önlediğini gösteriyor.

Referans: http://www.aa.com.tr/tr/saglik/tarcin-alzheimer-riskini-azaltabilir/243106

5. Tarçın anti-kanserojen özelliklere sahip olabilir.

Kanser hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize edilen ciddi bir hastalıktır. Tarçının kanserin önlenmesi ve tadavisinde bir takım bilimsel çalışmalar yapılmıştır.

Genel olarak kantılar tarçının kansere karşı koruyucu olabileceği yönündedir.

Kolon kanseri için fareler üzerinde yapılan bir çalışmada tarçının kansere karşı korumada enzimler için güçlü bir aktivatör olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Referans: https://besintakviyeleri.wordpress.com/tag/anti-inflamatuar/

6. Tarçın anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

İnflamasyon vücutta inanılmaz önemlidir. Vücutta enfeksiyonlar ile mücadelede ve doku onarımında yardımcıdır. Buna rağmen inflamasyon bazen tehlikeli olabilir. Tarçın bu gibi ters etkilere karşı etkilidir.

Referans: https://besintakviyeleri.wordpress.com/tag/anti-inflamatuar/

7. Tarçın PCOS yönetmenize yardımcı olabilir.

Polikistik over sendromu ( PKOS ) , düzenli adet döngüsü ve yumurtlama , aşırı vücut saç , kilo artışı , insülin direnci ve yumurtalık kistleri bir eksikliği neden kadınlardahormonların bir dengesizliktir . Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık bir on kadınları etkileyen bu durum ergenlik döneminde başlar ve bilinen bir tedavisi vardır . Ancak, son çalışmalar tarçın kan şekerini düzenleyen ve kilo kontrolü için denge insülin seviyeleri için görünür olduğunu göstermiştir.

Referans: http://tr.winesino.com/diet-nutrition/weight-loss/1017108942.html

 

(Visited 16 times, 1 visits today)