Doğal şeker içeren muz, küçükten büyüğe herkesin çok severek tükettiği bir meyvedir. İçerisinde bolca lif bulunur. Tam bir potasyum deposudur. İyi bir enerji kaynağıdır ve güçlü kaslara sahip olmak için çok faydalıdır.

İşte muzun diğer faydaları:

1- Depresyona iyi geliyor. Çünkü içeriğinde bulunan bir tür protein, mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasını sağlıyor. Ayrıca kadınların regl dönemindeki gerginliklerini de azaltır. Kandaki glikoz seviyesini düzenler ve içerdiği B6 vitamini sayesinde ruh halini etkiler.

2- Muzun içeriğinde bolca demir bulunduğu için kansızlığı azaltmada yardımcıdır. Kan basıncını düzenler ve yüksek tansiyonu da dengeler.

3- İngiltere’deki bir okulda 200 öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, kahvaltı ve ara öğünlerde muz yiyen öğrencilerin zihinsel aktiviteleri güçleniyor. Araştırmalar sonucunda potasyum içeren meyvelerin öğrenmeyi desteklediği anlaşıldı.

4- Akşamdan kalma alkolün etkisindeki kişiler için de iyi bir çözümdür muz. Muz, bal ve sütle hazırlanan bir karışım, ayılmak ve midedeki rahatsızlığı gidermek için çok iyi gelir. Muz ve bal mideyi rahatlatır, süt ise vücudun kaybettiği suyu geri kazandırır.

5- Muz doğal bir antiasit görevi görür. Reflü veya mide yanması sorunu yaşıyorsanız, muz yemek sizi rahatlatacaktır.

6- Sabah dinç bir şekilde uyanmak modern dünyada çok zor. Bu yüzden sabah iyi bir kahvaltı yapamadıysanız, muz yiyerek kan şekerinizin düşmesini önleyebilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha dinç hissedersiniz.

7- Özellikle Akdenizli insanların çok sık karşılaştığı sivrisinek ısırıkları için muz kullanılır. Sivrisineğin ısırdığı yere muz sürerseniz, kaşıntıyı alır ve sizi rahatlatır.

8- Sinir sisteminin en çok ihtiyacı olan B vitamini muzda bolca mevcuttur. Bu sayede strese karşı çikolata veya cips gibi şeyler yemek yerine, muz yiyerek çok daha sağlıklı bir bedene ve olumlu bir psikolojiye sahip olabilirsiniz. Obezite riskinizi azaltmış olursunuz.

9- Besin lifi olarak zengin olan muz, bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığın geçmesinde etkili rol oynar.

10- Muz, antioksidan bakımından çok zengin bir meyvedir. Bu yüzden haftada 6-8 adet muz yemek böbrek kanseri riskini %50 azaltır.

11- Sigarayı bırakmak isteyen insanların, bırakma sürecinde yaşadıkları yoksunluk hissi vardır. Bu hissi azaltmak için muz çok faydalıdır. İçeriğindeki B vitamini, potasyum ve magnezyum, sigarayı bırakmak isteyen insanlar için çok faydalıdır.

12- B6 vitamini bakımından zengin olan muz, vücuttaki şişliği önler. Vücudun su tutmasını engellemekle beraber zayıflamaya yardımcı olur. Beyaz kan hücresi üretimini arttırır.

(Visited 11 times, 1 visits today)