Botanik Bilgi : Kakao ağacı 4-8 metre boyunda, nadiren de 15 metre olabilir ve yukarı kısımları oldukça sıkı ve çatalıdır. Kakao ağacında çiçek diğer bitkilerden farklı olarak gövde ve dallardan direk olarak 0,7-1,5 sm uzunluğunda bir sapa sahiptir. Çiçeklerde 2-10 adeti bir arada olabilir ve genellikle beyaz veya beyazımsı sarı taçyapraklara sahiptir.Yaprakları 15-25 sm uzunluğunda 5-15 sm genişliğinde yumurta veya geniş bir mızrak şeklinde koyu yeşil renkli, üzerinde parlak, damarları derin ve kenarları dalgalıdır.Meyveleri küçük, oval dilim dilim, sarı esmer veya beyazımsı kırmızı renkte ve uca doğru hafif sivricedir. Meyvelerinde 20-50 adet tohum bulunur. Bademi andırır şeklinde, kabuğu esmer veya kestane renkli içi beyaz, sarı, beyazımsı sarı, eflatun, kan kırmızısı veya karışık renklerde olabilir.Yetiştiği Yerler : Vatanı orta Amerika iken zamanla önce güney Amerika sonra batı Afrika ve nihayet günümüzde hemen hemen tüm tropikal ülkelerde yetiştirmektedir. Türkiye’de ancak seralarda yetiştirilebilir, bu nedenle ekonomik değildir.

Bilinen Bileşimi : İçinde, güçlü kakao antioksidanları (kakao yağı sayesinde), karbonhidratlar (nişasta ve çeşitli şekerler sayesinde), yüksek miktarda bitkisel protein, potasyum ve magnezyum; az miktarda kalsiyum ve tuz; demir zerreleri; A vitamini, B1 (tiamin) vitamini, B2 (riboflavin), D, ve E; ve kafein bulunur. Bunların pek çoğu çikolatayı sağlık açısından faydalı kılan besleyici maddelerdir. Miktar olarak küçük olmasına rağmen büyük bir enerji kaynağıdır.

Kullanım Alanları : Tohumlarının terkibinde “Teobromin” denilen alkaloid vardır. Bu madde uyarıcıdır. Tohumlarından Kakaoyağı (Oleum cacao) çıkarılır. Kozmetik sanayiinde ve eczacılıkta fitil (süpozituvar) yapmakta kullanılır. Tohumlarının yağı alındıktan sonra elde edilen Kakao tozundan çikolata yapılır.

Faydaları :

İştah açıcı ve kuvvet vericidir, idrar söktürür.

Kakao yaşlanma karşıtı antioksidanlar bakımından zengindir.

Vücuttaki zehirlerin dışarı atılmasını sağlar.

Böbrek iltihaplarını giderir.

Kafeinden dolayı kahvede olduğu gibi yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi vardır.

 

Ham Kakao:

Kakao çekirdeğinin ısıl işlem görmeden en saf haliyle insan tüketimine sunulmuş halidir. Isılı işlem görmediğinden içerisinde enzimlerini korumuştur. Ek olarak hiç bir katkı maddesi, doldurucu, şeker içermeyen halinin tadı sizi şaşırtmaya yetecektir.

Çikolatalar içerisinde kullanılan veya süper marketlerde “Kakao” adı altında satılan ürünler genellikle kakao kalıntılarının ve alkalize edilmiş kakaonun, kakao yağı ile karıştırılarak ve sonradan şeker ilave edilerek hazırlanan, bozulmaması için içerisine koruyucu konan ve aslında Ham Kakao ile hiç ilişkisi olmayan endüstriyel ürünlerdir.

 

Organik Sertifikalı Ham Kakao Hakkında detaylar ve tariflere Güzel Gıda nın sayfasından ulaşabilirsiniz

(Visited 43 times, 1 visits today)