DEFNE YAĞI : Terletir, ateşi düşürür.Vücuda rahatlık verir.İdrar ve adet söktürür.iştah açar.hâzmı kolaylaştırır Sinir ağrılarını (nefralji) dindirir. Yağı bazı merhemlere karıştırılır. Baharat olarak da kullanılır. (Hamileler kullanılmamalıdır.)

LİMON YAĞI: Ateşi ve tansiyonu düşürür. Kanı temizler.Susuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir.Damarsertl iği ve romatizmaya faydalıdır.Gribin çabuk atlatılmasını sağlar. Mide .bağırsak ve idrar yollarındaki mikropları öldürür.Gıda zehirlenmesini önler idrar söktürür. Böbrek ve mesane kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.Yüzdeki sivilceleri geçirir. Cildin güzelleşmesini sağlar.Karaciğer hastalıklarına faydalıdır.Dişleri beyazlatır. Ofsetlerini kuvvetlendirir.Nezle ile ilgili şikayetleri geçirir.Skorbüt hastalığına faydalıdır.Boğaz ve bademcik iltihabına faydalıdır, ishali keser.kansızlığı Önler. Fazla aybaşı kanamsını keser. Nasırlan söker. Mide ağrılarını dindirir.Başağrılarını ve vücut ağrılarını keser. Yüz çillerine faydalıdır.

MENEKŞE YAĞI: Terletir.Vücuda rahatlık verir.Kam temizler. Vücuttabiriken zehirlerin atılmasını sağlar. Nikris ve romatizmada faydalıdır.Kabızlığı giderir. Sıracada da faydalıdır.Cilt hastalıklarında kullanılır.Yaraların iyileşmesini sağlar.Egzama ve uyuzu tedavi eder. Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır.Sulu temriyeleri tedavi eder.

MERSİN YAĞI: Bronşitte faydalıdır.Mesane iltihabını giderir. Nezlede faydalıdır. Akciğer iltihabını geçirir. Bel soğukluğu ve egzamada faydalıdır. İshali keser. Mide ağrılarını giderir.

NANE YAĞI: Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürür. Karaciğer yetersizliğini giderir.Safra akışını düzenler. Mide ağrılarını Keser.Bağırsak spazmını giderir.Nefes almayı kolaylaştırır. Astım, grip, bronşit ve öksürükte faydalıdır. Sinirleri güçlendirir. Sükunet verir. Heyecanlan ve korkuyu yatıştırır. Kusmaları önler. Migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır. El-ayak titremesi, dil tutukluğu felç ve uykusuzlukta kullanılır. Kalbi kuvvetlendirir. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser. Erkeklerde ruhsal kaynaklı iktidarsızlığı giderir. Anne sütünü arttırır. Aybaşı kanamalarının muntazam ve ağrısız olmasını sağlar. Sütle şişen göğüslerin şişini indirir. Soğuk algınlığında faydalıdır.Bağırsak kurtlarının düşürülmesine yardımcı olur.idrar söktürür (mide ülseri ve gastriti olanlar fazla kullanmamalıdır!..)

(Visited 10 times, 1 visits today)