KARANFİL YAĞI: Mikroplan öldürür. Ağrıları dindirir. Sinirleri uyarır. Hazmı kolaylaştırır. Koku giderir. Islah açar ishali keser. Bedeni ve zihni yorgunlukları giderir. Cinsel istekleri kamçılar. Doğumu kolaylaştırır. Ateş düşürür. Terletir. Mide üşütmesinden doğan şikayetleri giderir. Batta karıştırılıp yenirse iktidarsızlığa iyi gelir.

KEKİK YAĞI: Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır, iştahsızlığı giderir.Sinirleri kuvvetlendirir. Kalp çarpıntılarını keser. Bağırsak kurtlarını düşürür.iltihabını giderir. Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar, idrar söktürür. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Böbreklerdeki ve mesanedeki mikropları öldürür. Cinsel isteği arttırır. Tansiyonu geçici olarak yükseltir; Hastalıklara karşı direnme gücünü arttırır. Çocuklarda görülen kansızlığı giderir. Kan dolaşımını düzenler. Müzmin öksürük, Astım, Bronşit ve iltihaplı Zatülcempte faydalıdır. Grip, beyin nezlesi ve Anjinde etkilidir. Kekik suyuyla banyo Romatizma ağrılarını dindirir.Kandaki şeker miktarını azaltır. Kollestrolü düzenler.

LAVANTA YAĞI: Mideye iyi gelir. Vücudu ferahlatır Ateşi düşürür. Romatizmal ağrıları dindirici.

ÇAM ESANSI (TEREBENTİN): Antiseptik olduğu için harici kullanımlarda dezenfektan olarak yaralara, kesiklere lokal olarak tatbik edilir. Kan çekici özeliğinden romatizmal ağrıları dindirici özelliği kafur ile karıştırılınca artar. Dahili kullanımda balgam söktürücü özelliği ile bronşları açar. Astım, Müzmin bronşit, Nezle, Zatürre ve Zatülcempte kaynar su içine damlatılarak buğusu teneffüs edilerek fayda görüldüğü gibi günde 1/3 bardak soğuk su içine damlatılarak sabah-öğle-aksam içilirse doğumun kolay olmasını sağlar. Çam terebentin esansı antiseptik dezenfektan ve kan çekici özelliğinden dolayı saçların tedavisi, korunması ve bakımda %100 olumlu sonuç vermektedir.

ÇÖREKOTU YAĞI: İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa baş ağrısını keser. Nezle ve sara hastalığın da tütsü yapılır. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılır.

KANTARON YAĞI: Vücudu kuvvetlendirir. Vücudu kuvvetlendirir Ateşi düşürür. İshal açar. Hazmı kolaylaştırır ishali keser. Nekahat devresini kısaltır. Nezle ve bronşite faydalıdır. Öksürüğü keser. Mide ağrılarını dindirir. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Astım mide ülseri.midede asit fazlalığı, akciğer hastalıkları damar sertliği ve sinir iltihaplarında da faydalıdır.

(Visited 35 times, 1 visits today)