ACI BADEM YAĞI: Badeni ve zihni yoğunluğu giderir. Hamilelerin zayıf düşmemesini
sağlar. Sütle içilirse mideyi kuvvetlendirir. Kabızlığı giderir. Nekahat devresini kısaltır. Böbrek ve akciğer hastalıklarına faydalıdır. Göğsü yumuşatır. Öksürük kesicidir. Karın ağrısı ve bulantı gidericidir. Bronşit boğaz ağrısı, anjin.Boğaz yanmasına iyi gelir.

ADA ÇAYI (ACI ELMA) YAĞI : Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Midebulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz,bademcik ve diş enerinin iltihaplarım giderir. Göğsü yumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir, idrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa zindelik verir. Antiseptik (mikrop öldürücü) dür. Ağız ve boğaz iltihaplarında suya karıştırılıp gargara yapılarak kullanılır.

ARDIÇ YAĞI : Kandaki şeker miktarın.’düşürür Pankreasın normalçalışmasını sağlar. Nekahat devresinin çabuk atlatılmasını sağlar, vücuda dinçlik verir. Böbrekleri, mesaneyi ve idrar yollarını temizler. Ter ve idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Soğuk algınlığı, romatizma,damar sertliği ve nıkriste faydalıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Aybaşı ağrılarını dindim.( Böbreklerinde iltihabı olanlar kullanamaz…) Haricen görülebilir.

Biberiye yağıBİBERİYE YAĞI: Hazımsızlığı giderir, çarpıntıyı keser, baş ağrılarını giderir. Baş dönmesini keser. Astım,Bronşit ve Kansızlıkta faydalıdır. Yağlı saçların yağını alır. Burkulmalarda ve deri yaralarında haricen kullanılır, idrar ve adet söktürür.Safra ifrazatını artırır Vücuda zindelik verir. Kan dolaşımını artırır. Direnci artırır.

KARABAŞ YAĞI: Ağrılarını geçirir. Kalbe kuvvet verir. Damar sertliğindefaydalıdır. Balgam söker. Sara ve Beyin hastalıklarında kullanılır. Uyuşukluğu giderir. Zindelik verir. Astıma faydalıdır, idrar yollarında Itnap gidericidir. Safra salgıların, arttım Antiseptik yara iyi edicidir. Egzamaya iyi gelir. Sinir hastalıklarının tedavisinde, uyuma bozukluğunda kullanılır.

(Visited 16 times, 1 visits today)