Wolfgang Amadeus Mozart klasik batı müziğinin en üretken ve etkili bestekarlarındandır. 35 yıllık ömrüne tam 626 eser sığdırmış bir sanatçı. 18. yüzyılda yaşamış Avrupalı müzik dehasının besteleri halen en gözde çalışmalarda yer almaktadır.

Mozart’ın dünyaya katkısı sadece müzik üretmekle sınırlı kalmadı. Ürettiği müzik asırlar boyu insanların ruhunu okşadı.

Son yapılan araştırmalara göre Mozart etkisi insanlarla sınırlı değil. Bitkilere de sirayet etmiş durumda. Şöyle ki bir deney yapılıyor. 5 adet serada kadife ve petunya çiçekleri yetiştiriliyor. Seraların hepsi büyüklük bakımından, ışık ve su alması konusunda, toprak türünde eşit durumdalar.

1. seradaki bitkilere yine bir klasik batı müziği sanatçısı olan Johann Sebatian Bach’ın eserleri dinletiliyor. 2. seradaki bitkilere klasik Hint müziği dinletiliyor. 3.’süne yüksek sesle rock, 4.’süne Country-Western türünde müzikler dinletiliyor. 5. seradaki bitkilere ise hiç müzik dinletilmiyor.

Sonuç olarak gözlemleniyor ki, Bach ve klasik Hint müziği dinleyen bitkilerin büyümesi diğer seralardaki bitkilere oranla büyük ölçüde artış gösteriyor. Çiçekler daha da bollaşıyor. Rock çalınan serada ise bitkiler büyümeye adeta direniyor. Country-Western müziği çalınan seradaki bitkiler ise, hiç müzik çalınmayan 5. seradaki bitkilerle neredeyse aynı gelişimi gösteriyor.

Bu deneyi yapan Dorothy Retallack, bitkileri bir müddet incelemiş. Gözlemleri sonucunda bitkilerin gözeneklerinin en çok sabah saatlerinde, kuş seslerinin duyulduğu zaman açıldığını fark etmiş. Bu gözlemden yola çıkarak bitkiler üzerinde seslerin etkilerini test etmek istemiş. Ve sonuç olarak “Mozart Etkisi” dediğimiz durumla karşılaşılmış.

Klasik batı müziğinin en büyük dehalarından olan, kendisinden sonraki birçok sanatçıya ilham ve feyz kaynağı olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın ismi artık bitki yetiştirme konusunda da yaşamaya devam edecek.

Siz de kendi ortamınızda hafif tonlardaki Mozart eserlerini bitkilerinize dinletirseniz farkı göreceksiniz. Ayrıca her gün 2 saat Mozart dinleyen bebekler daha zeki oluyor, inekler ise daha iyi süt veriyor. Hatta Japonya’da bir bira fabrikasının maya oluşurken Mozart çaldırdığı ve o biraları daha pahalıya sattığı biliniyor.

Kısacası Mozart etkisi yaşayan her varlığa sirayet ediyor.

(Visited 195 times, 1 visits today)